• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zadzwoń: +48 501 619 643 | Napisz: sekretariat@jakanie.pl
 • Terapia dzieci

  Terapia dzieci zasadniczo różni się od terapii dla pacjentów starszych. W przypadku terapii dzieci koniecznym jest dostosowanie jej do wieku pacjenta. Nie trzeba być specjalistą aby zauważyć różnice w poziomie rozwoju psychoruchowego u dwulatka i u czterolatka.. Jednakże trzeba wiedzy specjalistycznej aby zauważyć te zachowania dziecka, która wskazują na patologizujący wpływ jąkania na jego rozwój. A trzeba zauważyć, że jąkanie u dzieci zawsze znajduje się w tle ich rozwoju. Poza tym, czy tego chcemy czy nie chcemy, dzieci w tym wieku rozwijają się. Niezależnie od tego czy są poddane jakiejś interwencji terapeutycznej czy nie, zmiany będą następowały. Z tą tylko różnicą, że prowadząc interwencję terapeutyczną istnieje możliwość wpływania i moderowania tychże zmian. I w tym właśnie leży istota modelu działań terapeutycznych dla jąkających się dwulatków, trzylatków i czterolatków.

  Terapia małych dzieci sprowadza się do prowokowania takich form aktywności dziecka, które sprawią że będzie ono nabywało takie wzorce zachowania, w których jąkanie nie będzie się zapisywało. Terapia małych dzieci jest stymulowaniem ich rozwoju. Za tym banalnym i wręcz sloganowym stwierdzeniem kryje się jednak ogrom pracy, która stoi przed rodzicami i terapeutami. Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że elementem bodźcującym czyli stymulującym do rozwoju dla dziecka objętego terapią muszą być jego rodzice, a nie jego terapeuta. Program terapeutyczny realizowany w takim przypadku zakłada przede wszystkim pracę terapeuty z rodzicami oraz w miarę możliwości pracę terapeuty z dzieckiem. Z tym jednak zastrzeżeniem, że praca ta zawsze odbywa się w obecności i przy udziale rodziców. Rodzice uczestniczą w działaniach terapeutycznych na każdym etapie terapii.

  Jak wiadomo podstawową formą aktywności dziecka jest… zabawa. W czasie zabawy nabywa ono najwięcej nowych umiejętności. W zabawie ma ono największą gotowość do poznawania „nowego” i uczenia się nowych umiejętności. Zabawa daje dziecku najwięcej satysfakcji i jest tym co lubi ono robić najchętniej i najczęściej. Jest też tą czynnością, której oddaje się całym sobą. Z tego to właśnie powodu czas zabawy jest okresem krytycznym w terapii małych dzieci. Skoro więc „celem życia dziecka” jest zabawa, to celem życia jego rodziców, którzy podjęli się jego terapii jest takie organizowanie mu zabawy aby w czasie jej trwania nabywało ono nowe, zgodne z celami terapii, wzorce zachowań. W przypadku jąkania u dwulatka, jąkania u trzylatka i jąkania u czterolatka program terapeutyczny proponowany przez nas sprowadza się do podejmowania przez rodziców takiej aktywności terapeutycznej, która jest tożsama i nierozerwalnie związana z jego… wychowaniem. W procesie tym rodzice są przez cały czas trwania terapii i na każdym jej etapie wspomagani są przez zespół terapeutyczny Kliniki Leczenia Jąkania.

  zobacz informacje o naszej przedszkolnej grupie terapeutycznej

   

  Copyright © Klinika Leczenia Jąkania mgr Ewa GalewskaProjekt i realizacja: TKinteractive.pl
  x

  Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

  Zamknij komunikat