• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zadzwoń: +48 501 619 643 | Napisz: sekretariat@jakanie.pl
 • Metoda

  Metoda terapeutyczna wykorzystywana w Klinice Leczenia Jąkania w Warszawie opiera się na modelu INTEGRATYWNEJ TERAPII DLA OSÓB JĄKAJĄCYCH, opracowanym przez mgr Ewę Galewską. Punktem wyjścia tego modelu jest nasza definicja jąkania.

  Uważamy, że JĄKANIE JEST GLOBALNYM ZABURZENIEM KOMUNIKACJI. Naszą definicję opieramy na następujących postulatach:
  1) jąkanie jest umiejętnością nabytą, a nie wrodzoną;
  2) jąkanie nie jest stanem lecz cechą;
  3) jąkanie najczęściej realizuje się w mowie spontanicznej;
  4) jąkanie występuje w relacji z „oceniającym” słuchaczem;
  5) oceniający słuchacz staje się „sprawcą” jąkania;
  6) jąkanie odnosi się do osoby jąkającej jako całości, tj. wszystkich sfer jej funkcjonowania.

  Na podstawnie powyższych postulatów opracowaliśmy program terapeutyczny, w którym nie stosujemy: hipnozy i farmakoterapii. Nie stosujemy również żadnych aparatów i innych urządzeń wspomagających pacjenta. Nie stosujemy treningu autogennego Schulza, relaksacji Jacobsona, ćwiczeń z zakresu kinezjologii np. Denisona, ani też żadnych technik naruszających integralność i podmiotowość naszych pacjentów.

  Terapia zorientowana jest na pacjenta i na jego relacje z otoczeniem. Wynika to z faktu, że każdy nasz pacjent jąka się inaczej. Z tego też względu wymaga on indywidualnego podejścia terapeuty. Indywidualizacja przebiegu procesu leczenia jest postulatem, który leży u podstaw procesu leczenia.

  Mówiąc o jąkaniu trzeba zauważyć, że pojawia się ono zawsze w sytuacjach komunikacyjnych niosących duży ładunek emocjonalny. Niekoniecznie jednak jąkanie musi wiązać się z lękiem. Z naszych obserwacji wynika, że to jest efektem jąkania jest strach a nie lęk. A jeżeli już obserwujemy u pacjenta objawy lęku, to mamy wówczas do czynienia z tzw. lękiem antycypacyjnym. Fakt ten jest bardzo istotny dla leczącego się pacjenta i jego terapeuty. Stąd też terapeuta planując przebieg terapii uwzględnia ten aspekt w programie terapeutycznym. Tak więc w naszym modelu terapia odbywa się tam, gdzie jest ona konieczna, tj. w codziennym życiu pacjenta. Z „zacisza” gabinetu logopedycznego i psychologicznego przeniesiona jest na „gwarną i tłumną ulicę”. Umiejętności nabywane przez pacjenta przed lustrem, w gabinecie logopedycznym, stają się dla niego nieosiągalne w autentycznych sytuacjach komunikacyjnych. Wszystkie działania pacjenta odbywają się przy wsparciu terapeutów oraz członków rodziny.

  Copyright © Klinika Leczenia Jąkania mgr Ewa GalewskaProjekt i realizacja: TKinteractive.pl
  x

  Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

  Zamknij komunikat