• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zadzwoń: +48 501 619 643 | Napisz: sekretariat@jakanie.pl
 • Leczenie jąkania u dorosłych

  Terapia jąkania osób dorosłych czyli takich, u których, w opinii psychologów, proces nabywania kompetencji (językowej, komunikacyjnej i społecznej) zasadniczo zakończył się, jest z konieczności reedukacją już posiadanych kompetencji. Mówiąc o dorosłych osobach jąkających mówimy o kimś, kto „…nauczył się żyć z jąkaniem”. Jednakże nie jest tak dlatego, że osoby te chciały nauczyć się z nim żyć. One z konieczności, nie mając innego wyboru musiały się tego nauczyć. Życie z jąkaniem oznaczało dla nich konieczność stosowania różnych strategii radzenia sobie z nim. Efektywność ich stosowania w zasadzie nie była aż tak istotna jak to żeby cokolwiek z tym jąkaniem robić.

  Leczenie skierowane na dorosłe osoby jąkające zakłada, że pacjent nabywając nowe schematy funkcjonowania językowego zmienia również schematy poznawcze i emocjonalne. Zmiany takie sprawiają, że jak nasi pacjenci sami o sobie mówią „stają się innymi ludźmi”.

  W terapię dorosłych osób jąkających zaangażowani muszą być pacjent wraz z jego opiekunem. W takim przypadku ciężar prowadzenia działań terapeutycznych spoczywa na pacjencie. Opiekun jest jego konsultantem. Jest osobą, w której pacjent znajduje oparcie i wsparcie.

  Terapia osób jąkających zasadniczo przebiega według tego samego schematu jak to ma miejsce w przypadku dzieci i młodzieży. Z tą jednak różnicą, że osoby dorosłe od samego początku terapii muszą włożyć więcej wysiłku w wyłączanie „automatyzmów”, tj. nie reagowania na bodźce według dotychczasowych schematów. Można powiedzieć, że wyzwaniem ich terapii jest wygaszenie starych nawyków i w to miejsce kształcenie nowych.

  Terapia osób jąkających wymaga od pacjenta zwiększonego wysiłku, gdyż ich funkcjonowanie społeczne opiera się na… unikaniu sytuacji, w których mogą, naturalnie w ich ocenie, nie spełnić ich oczekiwań. Jest to generalna reguła ich funkcjonowania społecznego. W związku z tym terapia zorientowana jest na zmianę perspektywy z „być przy ludziach” na perspektywę „być z ludźmi”.

  Copyright © Klinika Leczenia Jąkania mgr Ewa GalewskaProjekt i realizacja: TKinteractive.pl
  x

  Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

  Zamknij komunikat