• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zadzwoń: +48 501 619 643 | Napisz: sekretariat@jakanie.pl
 • Jąkanie dorosłych

  Mówiąc o jąkaniu osób dorosłych zasadniczo mówimy o tym wszystkim co one robią aby nie jąkać się. Tym co jest charakterystyczne dla dorosłych osób jąkających jest to, że posiadają one umiejętność ukrywania objawów jąkania. Mówiąc o jąkaniu dzieci i o jąkaniu młodzieży wspominaliśmy o tym, że tak dzieci jak i nastolatki są świadome tego, że w niektórych sytuacjach społecznych nie są w stanie wyartykułować swoich myśli. I w związku z tym chcąc nie chcąc muszą nauczyć się sposobu lub sposobów wybrnięcia z takich sytuacji. Dorosłe osoby jąkające na ogół mówią, że w zasadzie to one już „nauczyły się żyć z jąkaniem” a także że „żyją w cieniu jąkania”. Jak już zgłaszaliśmy to mówiąc o jąkaniu nastolatków w przypadku osób dorosłych nie mówimy już o jąkaniu, w znaczeniu niepłynnym mówieniu, tylko o „byciu osobą jąkającą” czyli kimś kto ma trudności z „byciem sobą” takim jakim chciałby być. Dlatego też mówimy o patologizującym wpływie jąkania  na rozwój osobowości.

  Tym co zgłaszają dorosłe osoby  jąkające jest problem z akceptacją siebie takim jaki się jest.  Nie jest rzadkością stwierdzenie, że „…mało kto mnie rozumie”. Często zgłaszają, że „są już zmęczone sobą”. Tym co na ogół zwraca uwagę jest to, że mówiąc o swoim jąkaniu nie mówią o… niepłynności mowy, tylko o tym w jaki sposób są odbierani (postrzegani) przez ich otoczenie.

  Charakterystycznym dla jąkania osób dorosłych jest to, że niezaprzeczalnie utrudnia ono im życie, ale nie jest też tak, że ono im je uniemożliwia. Osoby jąkające są w stanie osiągać sukcesy akademickie. Są też w stanie osiągać sukcesy zawodowe wykonując zawody opierające się na… mówieniu. Są w stanie być kochającymi mężami i ojcami. Jednocześnie mają trudność z czerpaniem z tych faktów radości i satysfakcji. Jak sami mówią ich problemem jest to, że „trudno mi być zadowolonym z siebie”. Tym, w czym naszym zdaniem leży sedno problemu jest to, że „…jąkanie zabija marzenia”. Pytane zaś o to, o czym marzą odpowiadają, że „…zamiast odgrywać samych siebie, chciałyby być sobą”.

  Copyright © Klinika Leczenia Jąkania mgr Ewa GalewskaProjekt i realizacja: TKinteractive.pl
  x

  Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

  Zamknij komunikat