• Polski
 • English
 • Deutsch
 • Zadzwoń: +48 501 619 643 | Napisz: sekretariat@jakanie.pl
 • 22-11-201725-26.11.2017 – Projekcje filmu “Dorosły Mały Książę”

  W dniach 25 i 26 listopada 2017 roku zapraszamy na projekcję filmu będącego zapisem video ze spektaklu „Dorosły Mały Książę”, który był odegrany w dniu 22 października br. w Warszawie. Spektakl odegrali płynnie mówiący pacjenci Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

  Spektakl jest adaptacją książki „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery. W oryginale opowiada ona o przygodach małego chłopca, który podróżując po różnych planetach, spotyka się z różnymi ludźmi, którzy tak są pochłonięci są tym co robią, że nie zauważają, że są samotni. Pomysł żeby odegrać „Małego Księcia” na scenie zrodził się w trakcie zajęć terapeutycznych, które polegały na odgrywaniu różnych ról. Ćwiczący pacjenci zauważyli, że opowieść o „małym Księciu” jest w istocie opowieścią o nich samych. Od takiej refleksji do decyzji o wystawieniu prawdziwej sztuki, na prawdziwej scenie teatralnej był już tylko przysłowiowy „jeden krok”.

  Spektakl jest efektem zaangażowania pacjentów i ich opiekunów. Efektem tego zaangażowania są kostiumy grających na scenie aktorów, rekwizyty, elementy scenografii, muzyka, elementy graficzne stanowiące tło dla grających aktorów. Na każdym etapie przygotowań do spektaklu nie korzystaliśmy ze wsparcia profesjonalnych aktorów, scenarzystów i innych osób z obsługi sceny.

  Teksty wypowiadane przez grających na scenie pacjentów zostały opracowane i przygotowane w czasie zajęć terapeutycznych. Książka „Mały Książę” jest pretekstem do snucia opowieści o tym, jak każda osoba jąkająca, niczym „Mały Książę” z książki Antoine de Saint-Exupery’ego, idzie przez otaczający ją świat, który nie zadaje sobie trudu aby pochylić się nad nią, i nad tym co jest jej potrzebne, tylko stawia jej wyzwania oczekując od niej, że będzie spełniała oczekiwania świata. Grający na scenie pacjenci mówiąc słowami „Małego Księcia” mówią o tym, że oni, tak jak on, nie mogli z właściwą dzieciom naiwnością i spontaniczną radością cieszyć się życiem. Oni zawsze musieli brać odpowiedzialność za to, co inni o nich mówią i myślą. Grając na scenie, płynnie mówiący pacjenci chcą światu powiedzieć, że nareszcie wrócili do siebie, że teraz są sobą. Są takimi jakimi chcą być, a nie takimi jakimi zrobiło z nich jąkanie. Zamiast być wyrazistymi dla świata zaczynają wyrażać samych siebie!

  Projekcje filmu będą miały miejsce w Poznaniu w:

  25 listopada 2017 roku, godz. 11:00
  Instytut Psychologii UAM, Wydział Nauk Społecznych, ul. Szamarzewskiego 89, budynek D, sala kinowa (004)

  26 listopada 2017 roku o godz. 11:00
  Zespół Szkół Salezjańskich, Oś. Bohaterów II Wojny Światowej 29

   

   

   zobacz galerię zdjęć ze spektaklu 

   

  Udostępnij artykuł:

  Copyright © Klinika Leczenia Jąkania mgr Ewa GalewskaProjekt i realizacja: TKinteractive.pl
  x

  Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, zgadzasz się z naszą Polityką prywatności.

  Zamknij komunikat